Vi hälsar välkommen till Johan Ekman

Följ gärna Digital Fox på sociala medier!

Vi hälsar välkommen till Johan Ekman

Vi hälsar Johan Ekman välkommen till oss på Digital Fox. 
Johan kommer främst arbeta inriktat på sälj – hör gärna av dig till honom om du önskar bolla nya behov i er verksamhet. Du når honom via johan.ekman@digitalfox.se

”Jag har närmare 25 års erfarenhet av arbete inom kommunal utbildningsverksamhet och är utbildad lärare och rektor. Utöver dessa roller har jag även arbetat som kvalitetsstrateg på huvudmannanivå där jag hade ansvar för digitala systemlösningar inom utbildningssektorn. Det var i den rollen som jag första gången kom i kontakt med Digital Fox, vilket ledde till att DF RESPONS blev ett självklart val för Ekerö kommun. Under de senaste sju åren har jag fortsatt att arbeta med systemlösningar inom privata företag, bland annat på Stratsys. Jag har även erfarenhet från arbete som konsult inom rådgivning mot kommuner, vilket har fördjupat mina erfarenheter om de behov och utmaningar kommuner står inför.” 

Följ gärna Digital Fox på sociala medier!

DF RESPONS - Boka demo

Fyll i formuläret nedan. Beskriv kortfattat era behov och önskemål kring demon så att vi kan förbereda den så bra som möjligt.

Skriv in det du vill söka på:

Statistik och rapporter

Med DF RESPONS har ni stora möjligheter att ta fram statistik utifrån den information som har samlats i systemets ärenden. Förutom de inbyggda de lite enklare standardrapporterna i systemet bygger vi även anpassade statistikmallar. Dessa mallar skapar enhetliga, tydliga statistikrapporter med kundens egen logotype. Med statistikmallen blir det enklare att ta fram en sammanställd rapport som innehåller flera olika tabeller och diagram. Statistik kan tas ut på olika nivåer i organisationsstrukturen t ex på övergripande nivå eller på avdelnings- eller enhetsnivå. Mallen anpassas efter kundens önskemål. Statistiken kan tas ut i ett flertal olika filformat exempelvis Excel, PDF och Word.

Power BI

Det är även möjligt att ta ut statistik via Power BI i DF RESPONS. Power BI är en plattform från Microsoft som kan användas för att modellera och visualisera information. Fördelen med Power BI-rapporter är framförallt att de är interaktiva, vilket innebär att användaren kan klicka på olika element för att filtrera och analysera statistiken. Rapporterna är integrerade i DF RESPONS och användaren behöver inte ha en egen Power BI-licens. Innehållet i Power BI-rapporter kan också anpassas efter önskemål.

Rapporttjänst

Systemet har en rapporttjänst där statistikrapporter skapas automatiskt, antingen som excel- eller pdf-filer. Statistikrapporten skickas till den inloggade användarens e-postadress.

Det går även att schemalägga utskick av statistikrapporter till valda mottagare vid förutbestämda tidpunkter. Detta kan användas för att på ett smidigt sätt få fram kvartals-, halvårs- eller årsvisa statistikrapporter.